Home » De boer die zou gaan emigreren

De boer die zou gaan emigreren

Reportage: Netwerk documentaire smaakmaker IDFA

De boer die zou gaan emigreren

Het is volgens de IDFA-organisatie één van de smaakmakers van het festival. Dinsdagavond 25 november gaat in cinema Tuschinski in Amsterdam de Netwerk-documentaire “De boer die zou gaan emigreren…” van Geertjan Lassche in première. Een waar gebeurd sprookje over de eigenzinnige boer Heijmen Brouwer uit Leusden. Die besluit op zijn oude dag, samen met de 77-jarige halfblinde knecht Hendrik, zijn voltallige veestapel en een nieuwe liefde, te gaan emigreren naar “het beloofde land” Frankrijk. Omdat hij de regelgeving in Nederland en de voortdurende controles op zijn boerenbedrijf “spuugzat” is. Maar gaat hij ook?

Want al snel volgt een reeks van problemen. De camera legt alles genadeloos vast. Het is een hilarisch, dramatisch en aandoenlijk portret van één van de laatste vrije boeren van Nederland, wars van de overheid en de regelgeving. Vanavond (dinsdagavond) in Netwerk alvast een voorproefje van deze oer-Hollandse documentaire. Met commentaar van een drietal bekende boeren van Nederland (“Boer zoekt vrouw”). Boer Frans: “Ik dacht de eerste tien minuten, dit kan niet waar zijn, dit is nep. Maar het blijkt toch echt.”Boerin Agnes: “Dit is de agrarische sector van Nederland van meer dan honderd jaar geleden. Dat dit nog bestaat, onvoorstelbaar.”

Boer Brouwer is geen gemiddelde boer. Zijn omgang met het vee is nogal bijzonder. Wanneer een buurvrouw van Brouwer klaagt over dode dieren in het weiland komt de Algemene Inspectie Dienst op zijn erf. De klacht: verwaarlozing van vee. Brouwer echter heeft vlak daarvoor de stallen schoongemaakt en de zaak loopt met een sisser af.

Aandoenlijk zijn de scènes van halfblinde knecht Hendrik die al 25 jaar lang kruiwagens vol stront transporteert van de stal naar de mestbult, inmiddels op de tast. Hendrik zat ooit in een psychiatrische inrichting maar mocht van Brouwer op zijn boerderij wonen en werken. Omdat ook Hendrik meegaat naar Frankrijk, gaan ze samen –op klompen- naar het gemeentehuis om een paspoort op te halen.

Hoewel Brouwer al kort na de bekendmaking van zijn emigratieplannen zijn servies inpakt, blijft het tot het eind spannend of hij gaat emigreren of niet. Want de controles van de AID zijn niet de enige obstakels op het pad van deze boeren-Don Quichot.

Na de première is de documentaire nog twee keer te zien op het IDFA-festival. De volledige documentaire komt volgend jaar op televisie. De IDFA-organisatie vindt “De boer die zou gaan emigreren…” één van de smaakmakers van het festival en daarom is die ook geselecteerd voor een alternatief IDFA-festival op Vlieland begin december. Ook is er al buitenlandse interesse getoond voor dit waar gebeurde sprookje.