Veelplegers al oppakken voordat ze wet overtreden
Reportage: Politie is klaar met geweld tegen agenten
De Nederlandse politie moet veelplegers preventief kunnen arresteren om gewelddadige situaties te voorkomen. Dat zegt Gerrit van de Kamp, voorzitter van politiebond ACP, dinsdagavond in Netwerk.
Volgens Van de Kamp zien agenten dreigende situaties vaak al van tevoren ontstaan, maar kunnen ze pas ingrijpen als de wet wordt overtreden. Dat is slecht voor de veiligheid en voor het aanzien van de politie, vindt Van de Kamp.
Preventief arresteren
De ACP laat uitgebreid onderzoeken hoe de Nederlandse politie gewelddadige situaties kan voorkomen. Jaarlijks raken zo'n 2000 agenten gewond door gewelddadige confrontaties met burgers. Nu lanceert de ACP het plan om 'bekenden van de politie' te arresteren als er een dreigende situatie ontstaat. Van de Kamp meent dat deze manier van werken kan voorkomen dat een situatie uit de hand loopt. De ACP-voorzitter: "Als blijkt dat de wetgeving geen ruimte biedt voor preventieve arrestaties, dan moet de wet worden aangepast."
Agressie
Korpschef Frans Heeres, voor de Raad van Hoofdcommissarissen portefeuillehouder 'Geweld tegen politieagenten', schaart zich volledig achter het plan van de ACP. Heeres: "Als je alleen maar de dialoog aangaat of deëscaleert, dan denken de mensen: 'wanneer doet de politie nou eens wat?' Dat roept agressie op." Van de Kamp en Heeres menen dat preventieve arrestaties het geschonden gezag van de politie zullen herstellen.
Maximaal 24 uur vast
De Belgische politie heeft in de vorm van een 'administratieve aanhouding' al de mogelijkheid tot preventief arresteren. Dat middel wordt onder meer ingezet bij dreigende rellen rond evenementen en voetbalwedstrijden. Aangehouden personen kunnen 12 tot 24 uur worden vastgezet.
Lees het onderzoeksproject 'Preventief Geweld' dat in opdracht van politiebond ACP wordt uitgevoerd.
Bekijk de Netwerk-reportage Politie is klaar met geweld tegen agenten
Foto, ANP






