Home » Uitzending van 2008-01-14 » Gedood door eigen vuur

Gedood door eigen vuur

Uitzending van 14 januari 2008

Gedood door eigen vuur

De twee soldaten die zaterdagavond sneuvelden in Uruzgan zijn omgekomen door eigen vuur. Generaal Dick Berlijn verklaarde dat het incident kon gebeuren door duisternis, slecht weer en een onoverzichtelijke situatie, waardoor luchtsteun niet mogelijk was. In Netwerk een gesprek met oud-generaal-majoor Frank van Kappen over de impact van 'friendly fire'.

Twee soldaten
De gesneuvelde soldaten, de 20-jarige Wesley Schol en de 22-jarige Aldert Poortema, waren afkomstig van het 44e pantserinfanteriebataljon uit Havelte. Het is nog niet eerder gebeurd dat twee Nederlandse militairen op een dag omkwamen tijdens de missie in Uruzgan. Inmiddels zijn in totaal veertien Nederlandse militairen om het leven gekomen bij de missie. De Koninklijke Marechaussee voert in opdracht van het Openbaar Ministerie een uitgebreid onderzoek uit naar het incident. Op de kazerne in Havelte hangt de vlag half stok.

Missie
De Nederlandse militairen waren nabij Deh Rawod, gesplitst in twee groepen, op verkenningsmissie. Deze regio wordt al geruime tijd geteisterd door de Taliban. Veel inwoners zijn op de vlucht geslagen. De Nederlandse troepen proberen het voor deze mensen mogelijk te maken om terug te keren naar hun huizen en akkers.

Reportages van 14 januari 2008