Blair getuigt voor onderzoekscommissie
Uitzending van 28 augustus 2003
Aandacht voor premier Blair die moet verschijnen voor de Hutton-commissie, de commissie die de zelfmoord onderzoekt van wapenexpert David Kelly. Verslaggever Herman van Gelderen doet verslag vanuit Londen.
Bekendmaken naam Kelly
Als tweede Britse premier in de geschiedenis getuigde Tony Blair vandaag voor een gerechtelijke commissie. Tijdens het verhoor nam de premier de verantwoordelijkheid op zich van het bekendmaken van de naam van David Kelly.
Ontslag
Kelly was de anonieme bron van een BBC-reportage, waarin de omroep beweerde dat de Britse regering de Iraakse dreiging had aangedikt om een oorlog tegen Irak te rechtvaardigen. Blair oordeelde dat de reportage zijn geloofwaardigheid aantastte. Het BBC-programma maakte volgens hem ‘een zeer fundamentele aantijging’, die als zij waar was geweest ‘mijn ontslag zou hebben gerechtvaardigd’.
Campbell
Blairs perschef Alistair Campbell was degene die hem adviseerde om Kelly's naam bekend te maken vóór hij een parlementaire commissie te woord zou staan over de kwestie.
Geen reden
Het Irak-dossier van de Britse regering was volgens Blair niet opgesteld om een onmiddellijke aanval te rechtvaardigen. ‘In dat stadium was het dossier niet bedoeld als onmiddellijke reden om het conflict aan te gaan.’






