De veertig probleemwijken van Ella Vogelaar
Uitzending van 22 maart 2007
Minister Ella Vogelaar heeft vandaag de lijst gepresenteerd met veertig achterstandswijken waar de problemen het grootst zijn. Netwerk brengt een bezoek aan de Deventer Rivierenwijk en spreekt met de minister.
Bezoeken
De minister van Wonen, Wijken en Integratie bezoekt vanaf volgende week alle wijken die op de lijst staan. De aftrap is in Rotterdam. De bezoeken zullen in het teken staan van gesprekken met wijkbewoners en vertegenwoordigers van organisaties over de plannen van het kabinet om probleemwijken aan te pakken.
Actieplan
Voor de zomer wordt een actieplan opgesteld dat erop gericht is om binnen acht tot tien jaar van probleemwijken "vitale woon- werk- en leefomgevingen" te maken. Met minder schooluitval, minder jeugdwerkloosheid, meer werk in de buurt en een gevarieerde bevolkingssamenstelling zodat het wonen daar weer prettig wordt.
Vlam in de pan
De vorige minister van VROM, Winsemius, zei vorig jaar november dat Nederland 140 wijken telt met een opeenstapeling van problemen. Daarvan zou in 40 wijken zelfs de vlam in de pan slaan als er niet werd geinvesteerd in stedelijke vernieuwing en nieuwbouw.
Ondiep
Vorige week ging het mis in de Utrechtse wijk Ondiep. Na een dodelijke schietpartij braken er rellen uit en werd de wijk een aantal dagen afgesloten. Een vriend van de doodgeschoten man gaat samen met andere bewoners van de buurt de stichting Ondiep Fruitbuurt oprichten. Hij wil geld inzamelen om de verloedering van de wijk tegen te gaan. Bovendien is er geld nodig om ordeteams in te stellen die 's middags en 's avonds door de wijk fietsen en gaan controleren op drugsbezit en overlast. Het OM, politie en de gemeente Utrecht staan positief tegenover het plan en gaan in gesprek over de verdere invulling.
Aanpak werkloosheid
Critici stellen dat de roep om meer sociale samenhang en het slopen en renoveren van woningen niet zomaar bijdragen aan het ontstaan van 'prachtwijken'. Volgens hen is daar ook de aanpak van werkloosheid voor nodig. Uit recent onderzoek van Stichting Atlas voor gemeenten blijkt dat uitzichtloze werkloosheid een veel belangrijker factor voor leefbaarheidsproblemen is dan de staat van de woning of de bevolkingssamenstelling. Dat blijkt ook uit het voorbeeld van Ondiep waar relatief weinig allochtonen wonen en waar veel sociale cohesie is. Er is wel sprake van een hoge werkloosheid en er zijn veel hangjongeren.






