Home » Uitzending van 2008-04-23 » Wees door de Staat

Wees door de Staat

Uitzending van 23 april 2008

Wees door de Staat

China telt op dit moment 60.000 kinderen wiens ouders lange tijd gevangen zitten of ter dood veroordeeld zijn. De meeste van deze kinderen komen op straat terecht of belanden in de criminaliteit, want in China wil niemand deze kinderen hebben. De Vlaming Koen Sevenants wil hen helpen. Negen jaar geleden richtte hij in China daarom de stichting Morning Tears op. In Netwerk een reportage over de situatie van de kinderen van langgestraften en ter doodveroordeelden.

Het begin
Sevenants ontdekte eind jaren negentig per toeval een weeshuis in een dorpje vlakbij de stad Xi'an in Centraal-China. Het weeshuis was oorspronkelijk opgericht door rechters die beseften dan hun strafuitspraken ook de kinderen van de veroordeelden treffen, maar uiteindelijk ging de geldkraan dicht en dreigden de kinderen weer op straat terecht te komen. Sevenants besloot om samen met een aantal Chinese vrienden het weeshuis te redden. Uit deze actie ontstond de stichting Morning Tears. Op dit moment worden tachtig kinderen in het weeshuis opgevangen.

Hoge straffen
De strafmaat in China is hoog. Zo krijg je niet alleen de doodstraf wanneer je schuldig bent bevonden aan moord. Ook op belastingfraude staat deze zware straf. Volgens niet-officiele cijfers vinden er zo'n 10.000 executies per jaar plaats in China. Dit jaar, het jaar van de Olympische Spelen, is er zelfs sprake van een toename.

Reportages van 23 april 2008