Home » Uitzending van 2010-02-17 » Dapperste vrouw Afghanistan voor auteursbezoek in Nederland

Dapperste vrouw Afghanistan voor auteursbezoek in Nederland

Uitzending van 17 februari 2010

Dapperste vrouw Afghanistan voor auteursbezoek in Nederland
De Afghaanse ex-politica Malalai Joya (31) is voor een auteursbezoek in Nederland. Ze schreef het aangrijpende boek ‘Een vrouw tussen krijgsheren’, dat sinds vorige week in de boekhandel ligt. Hierin vertelt ze het verhaal over de tragische recente geschiedenis van Afghanistan aan de hand van persoonlijke ervaringen.

Malalai Joya is door BBC uitgeroepen tot dapperste vrouw van Afghanistan. Ze was nog geen dertig jaar oud toen ze al internationale erkenning kreeg als parlementslid van Afghanistan. Malalai komt op voor vrouwenrechten, democratie en vrijheid van meningsuiting.

Maar in mei 2007 wordt ze geschorst als parlementslid door beledigende woorden over mede-volksvertegenwoordigers: ‘Deze drugsbazen en krijgsheren zijn gevaarlijker voor de toekomst van ons land dan de taliban.’ Ook vergeleek ze het parlement met een beestenstal. Sinds haar schorsing leeft Malalai Joya onder bewaking en steeds in een andere woonplaats in Afghanistan.

Ondanks de levensbedreigingen en intimidaties die daarop volgden zet ze haar strijd onverminderd voort. In 2009 won zij dan ook de International Anti-discrimination Award.

In Netwerk een interview met de jonge activiste waarin ze meer vertelt over haar persoonlijke ervaringen.

Foto: AfghanKabul, Flickr

Het boek 'Een vrouw tussen krijgsheren' van Malalai Joya is verschenen bij De Geus en ligt al in de boekwinkels.

Bekijk de beroemd geworden speech van Joya:


Bekijk ook eerdere Netwerk-reportages over dit onderwerp:
- Wordt de missie in Uruzgan voortgezet?
- Debat Tweede Kamer: militairen in Afghanistan na 2010?
- Weg uit Uruzgan?
- Afghaanse burgers gedood door Nederlandse F-16

Reacties

De reactiemogelijkheid is afgesloten

interview

17 februari, 2010 - 22:50

Ik geef deze reactie op basis van het feit dat mij de wijze waarop het interview werd gehouden, met het kamerlid Martijn van Dam van de PvdA, ernstig stoorde. Dit niet door meneer van Dam maar door de journaliste. Het lijkt of zij de wijsheid in pacht heeft, dit gezien het constante in de rede vallen van degene die zij een vraag stelt. Na één gestelde vraag lijkt het of wij niet kort daarna ook van haar het antwoord krijgen. Dit lijkt mij, gezien de aard en essentie van journalistiek, niet te bedoeling.

Eerder is mij dit ook opgevallen. Toen in een interview dat zij deed bij een advocaat, deze gaf zijn commentaar op de regiezitting (rechtzaak) Wilders.

Een uitermate storende irritante journaliste die, zo lijkt, zelf vooral aan het woord wil zijn. Althans, het desinteresse van haar kant doet mij vermoeden.

Tevens zie ik in meerdere reactie's dit specifieke punt naar voren komen. Het lijkt geen subjectieve mening maar een constatering die redelijk breed gedragen wordt onder het publiek.

Hopende dat jullie haar toch nog eens een training zullen aanbieden op het gebied van 'interviewen' sluit ik hierbij mijn reactie af.

Netwerk gaat al van de buis, doe het dan wel goed! Het laatste beeld zal blijven hangen bij publiek.

Ook ik ergerde mij dood aan

18 februari, 2010 - 01:01

Ook ik ergerde mij dood aan de journaliste.Als zij goed haar huiswerk had gedaan,had zij kunnen weten dat ook de Christen Unie in 2008 al zei dat ze in 2010 weg zouden gaan.En dan de schuld aan de PVDA leggen.Een journaliste moet niet duidelijk laten zien wat haar politieke voorkeur heeft.En zo zijn er meerder uitzendingen van haar wat mij irriteerd aan haar.Ook het vernieuwde programma rondom 10.Ze wil zoals het lijkt iemand haar mening opleggen,terwijl een journaliste moet leren te luisteren en verder haar mening niet uiten wat zij hierover denkt.Als dit zo doorgaat ben ik geneigd om niet meer naar het programma te kijken als zij intervieuwd.